Metalizace, šopování – žárové stříkání kovů

Metalizace, jinak nazývána také šopování nebo žárové zinkování, zabraňuje průniku vlhkosti a kyslíku k povrchu kovu, čímž jej chrání před korozí. Jedná se o metodu, která je velmi odolná a výrazně prodlužuje životnost metalizované konstrukce. Používá se tam, kde zákazník vyžaduje garantovanou životnost ochrany nad 10 - 15 let  a využití kovu ve vysoce agresivním prostředí. Metalizace je nezbytná například pro mostní konstrukce, stožáry atd.

Pro metalizaci používáme především hliník a zinek. Díky rozdílu elektropotenciálu vůči ocelovému podkladu vytváří žárové zinkování základní katodickou ochranu proti efektům elektrolytické koroze, která zajišťuje provozní bezpečnost a prodloužení životnosti ocelových zařízení uložených ve vodě nebo v půdě.

Před zárovým zinkováním je nutná úprava povrchu tryskáním.

 

Postup metalizace

Jedná se o nanášení roztaveného kovu pomocí plynové pistole. Plynová pistole využívá k vytvoření zdroje tepla směs acetylenu a kyslíku. Plyny vytváří společně s podporou stlačeného vzduchu vysoký tlak, který rozprašuje kov roztavený na drobné částice na ocelový  povrch.

Provádíme metalizaci všech konstrukcí podle přání zákazníka. Metalizaci je možné provádět také přímo na místě u zákazníka.